AKTUALNOŚCI

Pasty polerskie – ich rodzaje i przeznaczenie

Co zwykle kojarzone jest z określeniem „car detailing”?

Większość ludzi będąca choć odrobinę zainteresowana światem motoryzacji wie, co to oznacza. Pierwsza czynność związana z tą branżą jaka zostanie skojarzona to właśnie polerowanie lakieru, do czego oczywiście niezbędne są pewnego rodzaju produkty.

Są nimi pasty polerskie oraz specjalne urządzenia, którymi należy wykonywać prace. Chcąc podejść do tematu polerowania profesjonalnie, należy najpierw zastanowić się jakie rodzaje produktów są dostępne na rynku  oraz przyjrzeć się  ich charakterystyce. To pozwoli dopasować te, które będą odpowiadać konkretnym potrzebom.

Każdy produkt podlega pewnej klasyfikacji. Producenci, którzy produkują pasty muszą spełnić wszelkie potrzeby konsumentów, stąd tak szeroka gama na półkach sklepów z chemią samochodową.

W związku z tym faktem, chcieliśmy stworzyć coś w rodzaju przewodnika, który powinien przestudiować każdy (na pewno początkujący) detailer.

Zacznijmy może od tego, czym jest polerowanie?

Jest to usuwanie niedoskonałości z powierzchni lakieru karoserii. Odbywa się to przy pomocy pasty i pada polerskiego montowanego na maszynie.  W zależności od kondycji polerowanej powierzchni dobierany jest pad oraz pasta. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby użycie  w miarę możliwości delikatnych produktów o niższym stopniu ścieralności , w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Jednak jak to w życiu bywa nic nie jest takie proste. Kluczowym wydaje się być  tutaj fachowa ocena stanu lakieru i odpowiednio dopasowany do niej zestaw.

Początkujący detailerzy, aby uniknąć frustracji na początek powinni  zaopatrzyć się w  pasty o trzech stopniach gradacji. To zapewni im w optymalny sposób zająć się lakierowaną powierzchnią, na której występują defekty.

Podział past polerskich:

  • Mocne pasty ścierne (cutting) – są najintensywniejszym rodzajem, który używany jest sporadycznie w niektórych przypadkach. Warunkiem do użycia pasty o najmocniejszej gradacji jest potrzeba usuwania głębokich zarysowań i śladów szlifowania po papierze ściernym o grubej gradacji lub polerowania mocno zwietrzałych i zaniedbanych lakierów. Niestety, ale konieczna jest ostrożność w przypadku pracy z nimi, ponieważ tego typu mieszanki zwykle pozostawiają zamglenia oraz koliste zarysowania. W tym przypadku powinny zostać  użyte delikatniejsze kombinacje pasty i pada.
  • Pasty średnio ścierne (polish) – ich zadaniem jest usuwanie defektów lakieru o umiarkowanym stopniu nasilenia. Ich siła cięcia jest zdecydowanie lżejsza, niż poprzednich (strong cutting paste), nie są również zbyt mało intensywne, co pasty lekko ścierne charakteryzują się mniejszą siłą cięcia niż pasty mocno ścierne. Po ich zastosowaniu powstają delikatne  hologramy i mikro defekty, więc konieczne jest zwykle wykończenie pracy stosując lekkościernych past ,które pozwalają uzyskać optymalny połysk powierzchni  i głębi koloru. Polerowanie może zostać zakończone na etapie użycia średnio ścierającej pasty, ponieważ ta o średniej ścieralności daje już dobry efekt wizualny.
  • Pasty lekkościerne (finish) – ich przeznaczenie jest dedykowane bardzo delikatnym defektom lakieru (np. lekkich zamgleń, haze’u i hologramów). Jej zastosowanie  nie jest zwykle konieczne, jednak uzyskać wyjątkowy poziom połysku i głębi koloru, dobrze jest ją zastosować.

 

MOCNO ŚCIERNE PASTY CUTTING:

Koch Chemie H9.02
     Koch Chemie H9.02
Ewocar Heavy Cut
ZviZZer HC Heay Cut

ŚREDNIO ŚCIERNE PASTY POLISH:

Koch Chemie F6.01
Koch Chemie F6.01
Ewocar Fine Cut
Ewocar Fine Cut
ZviZZer MC Medium Cut
ZviZZer MC Medium Cut

LEKKOŚCIERNE PASTY FINISCH:

Koch Chemie M3.02
Koch Chemie M3.02
Angelwax Redemption
Angelwax Redemption
ZviZZer Fine Cut
ZviZZer Fine Cut

PASTY ONE STEP:

Menzerna 3in1
Menzerna 3in1
ZviZZer ONE Polish
ZviZZer ONE Polish
Turtlewax Hybrid Solutions Cermaic Polish&Wax
Turtlewax Hybrid Solutions Cermaic Polish&Wax